Projektom Očuvanje i zaštita okoliša na području mjesne zajednice Biograci bit će uključeni stanovnici kojima će se pružiti potrebna infrastruktura i edukacija o pravilnom gospodarenju otpadom. S obzirom na postojanje divljih odlagališta otpada aktivnosti kroz ovaj projekt doprinijeti će da se one smanje. Na vidljivim mjestima postavljenje oznaka upozorenja za stanovnike će imati direktan utjecaj jer će ih potaknuti na drugačije razmišljanje i razumijevanje problema koju prouzroče divlja odlagališta. Projektne aktivnosti će biti usmjerene na podizanje svijesti kod lokalnog stanovništva kako pravilno upravljati i odlagati otpad. Zbog nedostatka potrebne infrastrukture za odlaganje otpada stanovnici su bili prisiljeni odlagati na divlja odlagališta. Nabavkom potrebne infrastrukture taj problem će se riješiti. S obzirom da se radi o lokaciji koja se nalazi u blizini autobusnih stajališta planirano je da se i stajališta urede na način da će potaknuti učenike koji ih koriste da ih očiste i ne prljaju otpacima.
Projektom će učenici Druge osnovne škole Široki Brijeg, zajedno sa svojim nastavnicima, implementirati ovaj projekt. Projektne aktivnosti će biti usmjerene na podizanje svijesti kod učenika kako pravilno upravljati otpadom. Cilj je naučiti učenike kako prepoznati dio otpada koji se ne može ponovno koristiti i dio koji je još uvijek upotrebljiv. Aktivnosti će biti prilagođene nastavnim planovima te će dodatno nadograditi znanje iz predmeta kao što su priroda, biologija, kemija i fizika.
U Mjesnoj zajednici Ciglana Gradac tijekom godina storio se problem lošeg upravljanja otpadom i neugledno stanje javnih površina zbog nedostatka infrastrukture koja podrazumijeva kante za odlaganje otpada, kontejnerera. Ovim projektom koji uključuje nabavke potrebnih kanti i kontejnera u Mjesnoj zajednici Ciglana Gradac stvorit će se uređeni javni prostor koji će biti opremljen sa kantama i kontejnerima, štednim žaruljama osiguranim od propadanja te obilježen porukama kojima će nastojati doprijeti do osvještavanja lokalnog stanovništva.
Ovim projektom će se riješiti dio dugogodišnjeg problema, koji je prouzročilo nesavjesno odlaganje otpada. Naime, kanal Šumet je dio vodenog lanca koji protječe Kočerinskim poljem. U zadnjih nekoliko godina velika količina smeća se pomiješala sa zemljom, te je stvorila barikade u kanalu. Projektnim aktivnostima vratit će se jedan dio kapaciteta kanala, jer je potrebno dosta financijskih sredstava kako bi se vratio u punu funkciju. Projektna aktivnost provodit će Mjesna zajednica u suradnji sa DVD Kočerin. Sve aktivnosti dovest će do ciljane vrijednosti smanjenje odlaganje otpada na zabranjenim mjestima koja će biti obilježena tablama upozorenja. Bit će potrebno označiti stvarne granice kanala sukladno katarskim granicama. Nakon toga će se građevinskim strojevima očistiti dio kanala koji je za sada najviše ugrožen jer sa prvim kišama dolazi do izlijevanja vode i plavljenja, a također zagađena voda dolazi u ponore koji idu kroz krško podzemlje.
Projektom će mladi Gimnazije fra Grge Martića zajedno raditi na području zaštite životne sredine osiguravajući čistu budućnost bez otpada za sve nadolazeće generacije. Cilj projekta je: Izgraditi zdrave navike kod školske djece kroz edukaciju i praktične primjere odlaganja i recikliranja otpada u školama. Učenici će kroz aktivnosti pokazati na razne načine kako kreativno upravljati otpadom, Aktivnosti će se sastojati od likovnih, dramskih te edukativnih kvizova kroz koje će se pokazati kako ponovno upotrijebiti reciklažne materijale izrađujući umjetnička djela. Reciklažni materijali će se prikupiti u školi u kantama za razvrstavanje otpada koje će se nabaviti kroz projekt. Škola će se opremiti kantama za razvrstavanje otpada te će se urediti edukativini kutak u knjižnici upotrebom ekološki prihvatljivih materijala i boja. Računalo će se nabaviti kroz projekt zbog smanjenja upotrebe papira kod organizacije kviza te će se koristititi za edukativni kutak u knjižnici .Odvoz viška recikliranog otpada je moguć jer u općini Posušje postoje kontejneri za odvoz istog. Kroz dramsku sekciju učenici će izraditi scenografiju i kostime od reciklažnih materijala te će se predstaviti populaciji kroz predstavu koja će sadržavati ekološke poruke. Također će se oraganizirati 2 kviza na temu upravljanja otpadom (ekološki kviz).
Na ovim područjima nižu se od davnina mnogi slojevi prapovijesnih kultura čije je formiranje i nastanak vezan uz migracije raznih etničkih skupina. Jedan od tih ''slojeva'' prapovijesnih kultura čine ilirska plemena koja su bila dominantna do dolaska Rimljana. Iliri su za sobom ostavili neprocjenjivo blago koje je danas zaraslo u šikaru i otišlo dijelom u zaborav, gomile i gradine, stambene terase, megalitske bedeme i sl. Kroz ovaj projekat valoriziralo bi se par lokacija sa područja ŽZH i Dalmatinskog primorja kako bi se napravila jedna nova priča koju će turisti prepoznati i posjetiti. Zbog previše arheoloških nalazišta u ŽZH je moguće odabrati lokacije koje su u blizini biciklističkih staza kako bi bila još zanimljivija avantura biciklom. Primjer lokacija : Široki Brijeg - Vrelo Borak - ljetnikovac kraljice Teute, Posušje - Rakitno - Tribistovo- Ilirske gradine koje su nedavno otkrivene, Ljubuški - Studenci - Gradina Daorson u blizini Kravica, Grude - Ilirske gomile iznad Gruda ili jedno od arheoloških nalazišta U Tihaljini. Projekt bi uključivao čišćenje lokacija, postavljanje potrebnih tabli s opisom građevine, izgradnju visećeg mosta preko kanjona Bezdan u Grudama, mobilnu aplikaciju za turističku turu, promotivni video turističke ture, sudjelovanje na sajmu turizma u Berlinu.
Mali OPG-ovi, obiteljska gazdinstva su u nedostatku vremena da bi dizajnirali i promovirali svoje prerađene proizvode ili gotove proizvode iz prirode te ih plasirali do krajnjeg potrošača. Udruživanjem ili uvezivanjem više obrtnika došli bi do različite ponude kvalitetnih i autohtonih hercegovačkih proizvoda kojim je obogaćeno naše podneblje. Uvezivanjem proizvođača i prerađivača dolazimo do podizanja svijesti stanovništva o kvaliteti i kvantiteti domaćih proizvoda i olakšanju promocije uvezivanjem istih. Također se povećava konkurentnost poljoprivredne proizvodnje i potpora daljem razvoju poljoprivrede.
Ovim projektom poboljšali bi uvijete školovanja , te osuvremenili nastavni proces kako bi obrazovni sustav bio konkurentan i otvoren za sve. Poticaj izvrsnosti od najmlađe dobi, osiguranje infrastrukture potrebne za rad i funkcioniranje obrazovnog sustava na županijskog razini. Također, ovim projektom dobili bi povećanje broja kvalificirane radne snage za najmanje 5%, te povećali broj upisanih učenika za 10%. Krajnji cilj projekta bio bi rano uključivanje učenika u odgojno-obrazovni proces te brža socijalizacija.
Projekt '' Promocija ŽZH kao turističke i poslovno privlačne regije'' predstavlja značajan instrument marketinga u turizmu i poslovnoj djelatnosti. Odnosi se na razvoj aktivnog i ruralnog turizma, integraciju poljoprivrede te razvoj malog obiteljskog smještaja. Još uvijek nije uspostavljen institucionalni okvir za promociju i upravljanje razvojem turizma. Za sada ne postoji turistička zajednica na razini Županije Zapadnohercegovačke pa je Ured Vlade ŽZH za europske integracije preuzeo aktivnu ulogu u promociji županije i turističke ponude. Trenutno, na lokalnoj razini turistička zajednica postoji jedino u Ljubuškom. S ciljem razvoja turizma u ŽZH kreiran je strateški i zakonodavni okvir kako bi se nepredvidiva turistička i poslovna pažnja usmjerila u željenom smjeru. U kontekstu razvoja turizma i poslovne regije važana je Strategija ruralnog razvitka ŽZH te Zakon o tuzirmu ŽZH iz 2019. godine . Ključna područja djelovanja u okviru ove razvoje mjere su: izrada plana promocije i marketing plana ŽZH, program potpore organizaciji turističkih i promotivnih događaja ŽZH te program potpore organiziranim nastupima na sajmovima i festivalima u BiH I inozemstvu. Krajni rezultat provedbe ove mjere je povećanje broja dolazaka turista i posjetitelja.
Projekt ''Jačanje sustava zaštite mentalnog zdravlja u ŽZH'' odnosi se na uspostavu sustava zaštite te izgradnju i adekvatno opremanje infrastrukture koja kao krajnji cilj ima smanjenje broja mentalno oboljelih, njihovo osposobljavanje za rad, podršku obitelji oboljelih i promicanje samopomoći u vidu mentalnog zdravlja. Živimo u ubrzanom vremenu koje bilježi različite negativne utjecaje uzrokovane korona virusom i ratom u Ukrajini. Nužno je čuvati mentalno zdravlje, a ponekad uobičajene metode svladavanja stresa nisu učinkovite. Bilježi se sve veći broj oboljelih i potreba za jačanjem sustava zaštite mentalnog zdravlja. Trenutno, u ŽZH je zabilježeno xy mentalno oboljelih. Jako je bitno podignuti svijest građana o važnosti mentalnog zdravlja što će se omogućiti kroz različite promidžbe (snimanje spota, sudjelovanje na TV emisijama, medijska oglašavanja, letke, brošure...). Uspostavljanjem baze podataka oboljelih kroz prikupljanje izvještaja iz različitih sfera zdravstva (domovi zdravlja, centra za socijalnu skrb, ljekarne, udruge...) i izgradnjom centra za mentalno zdravlje omogućit će se profesionalna pomoć potrebitima. Koncept je zamišljen kao adaptacija prostorija koje se nalaze pri domovima zdravlja.
Projekt '' Otvaranje i opremanje mreže centara za posjetitelje u općinama i gradovima u ŽZH'' odnosi se na razvoj infrastrukture za promociju turističke ponude u općinama i gradovima ŽZH te omogućavanje turistima i posjetiteljima pristup informacijama o turističkoj ponudi. Provedbom ovog projekta stvaraju se pretpostavke za daljnji razvoj poduzetništva u turizmu i povećanje broja posjetitelja, kao i dužina boravka turista i posjetitelja u ŽZH.
Ideja projekta je formiranje 4 centra izvrsnosti u 4 općine u Županiji Zapadnohercegovačkoj: - Centar izvrsnosti za matematiku i IT u Grudama, - Centar izvrsnosti za multimediju i jezike u Ljubuškom, - Centar izvrsnosti iz poduzetništva u Posušju, - Centar izvrsnosti "Baština" u Širokom Brijegu. Temeljna ideja koja stoji iza koncepta centara izvrsnosti je kroz procese identifikacije prepoznati potencijalno darovite učenike i njihove talente, razvijati programe sukladno specifičnim područjima interesa za svakog učenika, pružati učenicima, roditeljima kao i učiteljima i nastavnicima stalnu podršku u radu. Posebna ciljna skupina su nadareni učenici koji zahtijevaju drugačiji pristup rada upotrebom suvremenih nastavnih metoda i pomagala što se kroz redovni nastavni proces ne može u sadašnjim uvjetima ostvariti. Centri izvrsnosti nude učenicima timski rad, rad s vrhunskim mentorima, istraživački pristup tematskom području te osiguran prijevoz.
Poluranjka je lokalna hercegovačka sorta krumpira koja je nekad bila dominantna na brdsko-planinskom području Hercegovine (nadmorske visine od 800 do 1100 m). Uvođenjem modernih produktivnih kultivara ova sorta je potisnuta iz proizvodnje i danas se uzgaja veoma rijetko i prijeti joj potpuni nestanak. Ispitivanja su pokazala da je sorta Poluranjka inferiorna po prinosu u odnosu na introducirane sorte. Međutim, sadržaj škroba i suhe tvari kao najvažnijih parametara koji određuju kvalitetu i hranidbenu vrijednost krumpira značajno su viši u Poluranjki nego u ostalim sortama. S obzirom da Poluranjku već postaje rijetkost i ne može ju se naći na štandovima i trgovinama te se ne može pronaći na jelovnicima u restoranima, već samo egzistira u pričama i domaćoj proizvodnji potrebno je pokrenuti proces njenog brendiranja i zaštite kao proizvoda sa zaštićenim zemljopisnim podrijetlom. S obzirom na kvalitetu koja je obrađena kroz znanstvene radove postoji podloga za razvoj novih jela na bazi Poluranjke te njeno brendiranje a na temelju kojeg će se obogatit turistička ponuda te stvoriti preduvjeti za okupljanje i organiziranje proizvođača i pokretanje postupka zaštite oznake zemljopisnog podrijetla.
Projekt Pomoć u kući odnosi se na pomoć u obavljanju kućanskih poslova, pomoć pri plaćanju računa, prikupljanje neophodnih dokumenata, dostava lijekova, prijevoz korisnika u trgovinu, te različite ustanove kao što su Dom zdravlja i druge ustanove po potrebi, pomoć u različitim socijalnim aktivnostima, posredovanje u ostvarivanju različitih prava, te zadovoljavanje drugih svakodnevnih potreba korisnika.
Gospodarske zone Trn i Knešpolje pokazale su se kao odlične prilike za investitore. Planirana su ulaganja u komunalnu i prometnu infrastrukturu, počev od izgradnje raskrižja na prilazu gospodarskoj zoni Knešpolje, do vodovodne i kanalizacijske mreže, prometnica i javne rasvjete.